Izolacja rur w ziemi – otulina styropianowa

Izolacja rur w ziemi – otulina styropianowa

Zima, jest piękną, często niedocenianą porą roku. Dla jednych to czas wypoczynku na świeżym powietrzu i sezon narciarski, dla drugich to same kłopoty związane z częstymi awariami instalacji w domach, budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej. Brak ogrzewania czy awaria wodociągów to typowe utrudnienia, z którymi musimy zmierzyć się zimą.

Czy ten koszmar musi powtarzać się co roku?

Nie, wręcz przeciwnie stosując otuliny styropianowe można pozbyć się wszystkich kłopotów raz na zawsze. Wystarczy w odpowiedni sposób zaizolować rury oraz kanały wodne- i gotowe!.
Otulina styropianowa zapewnia idealną ochronę podczas ujemnych temperatur.

Potrzebujesz taką otulinę?

Przejdź do naszego sklepu aby zapoznać się z ofertą. Jeżeli nie ma interesującej Cię średnicy lub grubości - poproś o wycenę.

Jak prawidłowo postępować?

Uniknięcie typowych usterek jest - paradoksalnie - łatwe. Wystarczy dobrać właściwe materiały oraz wszelkie prace wykonywać starannie.
Zamarznięte rury mogą być kosztownym problemem gdy są narażone na działanie ujemnych temperatur, pękają prowadząc do istotnych zniszczeń i zakłóceń w funkcjonowaniu obiektów. Otulina styropianowa skutecznie zabezpieczy przed zamarzaniem rury z cieczą dodatnia jak i ujemna, rury kanalizacyjne, systemy hydrantowe i tryskaczowe.

Rury ułożone w gruncie poza domem trzeba zabezpieczyć przed nadmiernym spadkiem temperatury, aby w razie silnych i długotrwałych mrozów nie doszło w nich do zamarznięcia wody i w rezultacie przerwy w jej transporcie.
Dlatego należy je układać 40cm poniżej poziomu przemarzania.  Głębokość ta jest różna w poszczególnych rejonach naszego kraju.  Najgłębiej, bo aż na głębokość 1,4 m, ziemia przemarza w rejonie Suwałk.  Najmniejsza normowa głębokość przemarzania występuje w Polsce zachodniej i wynosi jedynie 0,8 m.

 

Orientacyjna mapa umownych stref przemarzania gruntu wg PN-81/B-03020

Rys 1. Orientacyjna mapa umownych stref przemarzania gruntu wg PN-81/B-03020 (Rysunek z programu "Mapy Stref Oddziaływań Klimatycznych" firmy SpecBud.)

Co zrobić, jeżeli obiekt już istnieje, a rury ułożone przy nim w gruncie są powyżej strefy przemarzania ? Najczęściej wiąże się to z sytuacjami gdy:

 • rurociągi ułożone są na minimalnej głębokości, natomiast ich odległość do budynku jest na tyle duża, że dla zachowania spadku rur należy przyłącza prowadzić w strefie przemarzania,
 • trasy różnych instalacji krzyżują się,
 • w trakcie kolejnych prac remontowo-modernizacyjnych obniżono teren, na którym znajdują się rury przyłączy.

Przy projektowaniu ułożenia instalacji rurowych w gruncie zawsze zakłada się okoliczności bardziej niekorzystne, czyli nie uwzględnia się żadnych naturalnych czynników ograniczających przemarzanie. Warunki takie z reguły udaje się spełnić przy układaniu nowych rurociągów.
W takich i podobnych warunkach dodatkowa izolacja nad rurociągami pozwala na ułożenie ich wyżej, czyli już w strefie przemarzania.

Skuteczna izolacja - otulina styropianowa

Otulina styropianowa doskonale izoluje wszelkiego rodzaju rurociągi i instalacje. Może być wykonana ze styropianu o zróżnicowanej gęstości - styropian EPS 70, styropian EPS 100, styropian EPS 200. Maksymalna średnica zewnętrzna otuliny styropianowej to 120cm, średnica wewnętrzna od 1cm. Środek i zewnątrz otuliny może mieć dowolny kształt. Otuliny posiadają wyfrezowany zamek (część męska i żeńska) ułatwiające montaż i poprawiające stabilność.

Zaletami stosowania otulin styropianowych są:

 1. Łatwy i szybki montaż
 2. Możliwość stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynku jak i pod ziemią
 3. Trudnopalność
 4. Odporność na: deszcz, zmiany temp., mróz, promieniowanie UV.
 5. Styropian jest jednym z najlepszych materiałów izolacyjnych, składa się w 98% z powietrza zamkniętego w strukturze polistyrenu. Fakt ten w sposób naturalny wyznacza niepodważalne zalety styropianu jako ocieplającego materiału ekologicznego.

Styropian zachowuje swoje własności termoizolacyjne w szerokim zakresie temperatur: od -100°C do +70°C, a jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi λ = 0,040 W/(mK).
Oprócz dobrych właściwości izolacyjnych posiada wiele innych cech, które decydują o jego popularności:

 • odporny na pleśnie,
 • grzyby i bakterie,
 • nie rozpuszcza się w wodzie ani w glebie,
 • jest wytrzymały mechanicznie – naprężenia powodujące deformacje o 10%

 

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego gdzie mogą Państwo znaleźć otuliny styropianowe o różnych rozmiarach. Począwszy od standardowych rur kanalizacyjnych DN160 po niestandardowe rury DN600.

Otuliny styropianowe w naszej ofercie.